22 Feb
2015
Phalanx

By    CALLSIGN: Phalanx    PhalanxYorum Yok

GOING FULL FRAME WITH SONY ALPHA A7 II

Pin It

Benim bir sorunum var. Fotoğraf makinesi almayı kesemiyorum. Gerçek bir sorun olmaya başladı :) Sanırım sorunun kaynağı hem kolleksiyoner, hem de fotoğraf tutkunu olmamdan kaynaklanıyor. Fotoğraf çekmeye de fotoğraflara bakmaya da doyamıyorum. İnternette geçirdiğim zamanın yarısı flickr’e ayrılıyordur heralde. Yeni makinem Sony a7II. Peki bu yavruyu neden aldım?


APSC öncesi makinelerimi saymıyorum. Bu yüzden ilk makinem Canon 60d den başlarsak şöyle özetleyeyim. 60d tabiki ilk apsc heyecanını yaşatan makinemdi. Giriş seviyesine göre bariz kaliteli bir gövdesi ve rahat kontrolleri vardı. Fakat üst seviye modellerden küçük bir dslr olmasına rağmen sokakta bu aletle gezmek benim için oldukça rahatsız edici. Kendinizi foto muhabiri gibi hissedebilir ve ya foto muhabiri muamelesi görebilirsiniz. İnsanların da direk ilgisini çekiyor ve bu ilgi beni rahatsız ediyordu. Birine cep telefonu  doğrultup fotoğrafını çekerseniz büyük ihtimal başını çevirip umursamayacaktır. DSLR ile aynı şeyi yaparsanız alıcağınız tepkinin farklı olacağı yüksek ihtimaldir. Özellikle Türkiyede. Sonuçta 60d beni tatmin edemedi. Tabi bu fotoğraf kalitesinden kaynaklanan bir durum değil. 60d ile gayet güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bana aynı kaliteyi sağlayabilecek farklı bir çözüm gerekiyordu. O sıralarda Sony nex serisiyle atağa kalkmıştı. En son model de Nex-6’ydı. Aleti gördüğümde tamam bana gereken bu demiştim. Kompakt, apsc sensörlü (Hatta 60d’nin sensöründen birazcık daha büyük) bir alet. Hem de yüksek çözünürlüklü bir elektronik vizöre sahip. Nex-6’yı aldığımda gerçekten hoşuma gitmişti. Fotoğraf kalitesi bariz şekilde 60d’den iyiydi. Fakat yine beni rahatsız eden bir durum vardı. Bu alet fazla küçük. Elime istediğim gibi oturmuyordu ve yanında gelen 16-50mm kit lens bana göre fazlasıyla yumuşaktı. Fotoğraf çekmek sadece çektiğiniz fotoğrafların kalitesi değil, aynı zamanda fotoğraf makinesini kullanırken yaşadığınız keyiftir. Nex-6 o fotoğraf çekme keyfini pek yaşatamadı. Nex-7, Nex-6 ve a6000 bence süper aletler ama fotoğrafçılığı gerçekten keyif için yapanlara göre değil. En azından benim için. Bir kaç hafta içinde kit lensi sattım. Nex-6’da lenssiz kaldı. Arada bir de Canon EOS M hikayem var ama buna değinmeyeceğim.

Bir kaç ay önce a7 fiyatlarını incelemeye başladım. Tam a7 almaya karar vermişken Sony bir süpriz yapıp a7 Mark II yi duyurdu. Sanıyorum kimse üst seviye full frame bir makinenin yeni modelini 1 sene arayla beklemiyordu.

2015-03-02-007

Mark II yi ilk a7 den ayıran en belirgin özellik gövde içi 5 yönlü sabitleyici bulunması. Hareketli sensöre dayalı bir sistem. Böyle bir sisteme sahip ilk full frame makina a7II.  Hareketli sensör sistemi daha önce Olympus’un bazı aynasız modellerinde de kulanılmıştı.

A7II 117 fokus noktasına sahip. Oto fokus hızı ve takip yeteneği a7’ye göre %30 oranında iyileştirilmiş. Oldukça hızlı fokuslandığını söyleyebilirim.

A7II hem wifi hem de NFC bağlantı özelliklerine sahip. NFC özellikli tabletinizi ve ya telefonunuzu gövdeye yaklaştırıp anında fotoğraf aktarımı yapabilirsiniz. Wifi üzerinden  50m mesafeden makinenin sensöründen eş zamanlı görüntü alabilir, fotoğraf çekimi ve video kaydı yapabilirsiniz.  Sonymobileapps servisi üzerinden çeşitli uygulamaları indirebilirsiniz. Facebook, flickr ve bunlar gibi sosyal paylaşım sitelerine makineden direk olarak fotoğraf paylaşabilirsiniz. Yani aslında wifi üzerinden sadece diğer cihazlara bağlanmanın ötesinde internet bağlantısı da sağlayabiliyorsunuz.

NFC bağlantısı:

 

Remote control:

A7 tam olarak istediğim aletmiş. Daha ilk elime aldığımda anladım. Öncelikle ne dslr gibi endüstriyel bir alet havası var ne de nex serisi gibi bir oyuncak hissi. Gerçekten elinize oturan eskinlerin retro makineri boyutunda tamamen metal gövde taş gibi bir kamera.

a72

A7 ile beraber Sony FE 55mm 1.8 ZA Carl Zeiss lensini satın aldım. Gayet keskin bir lens. DXO’nun testlerinden aldığı puanlar harika.

a73

 

%100 Crop 1/60 f1.8 ISO800:

keskinlik-3

Aşağıdaki çektiğim fotoğrafta kalite farkı ortada. 60d+50mm 1.4 ikilisinin nerdeyse tüm parametrelerde(Keskinlik, renk, chromatic aberration)  yerlerde süründüğünü görebilirsiniz.  E tabi arada hem lens olarak hem de sensör tipi olarak siklet farkı var.

Sony A7II + Sony FE 55mm ZA Carl Zeiss (Sol) vs Canon 60D + 50mm 1.4 USM (Sağ)

(100% crop):

zeiss-vs-canon1

FE 55mm Nex-6’ya da gayet yakıştı. Nex-6’yı tamamen silmiş değilim. Ne de olsa a7II den daha kompakt. Yeni lensle tekrar canlandı. Yanıma almayı tercih edebileceğim zamanlar olabilir.

a75

Zeiss lense Zeiss UV filtre yakışırdı. Kesinlikle filtre kullanılması gerektiğini düşünenlerdenim. Toz kir en büyük dertlerden bir tanesi. Hatta darbelere karşı da iyi bir önlem. İstediğiniz kadar dikkatli olun, etrafta fazla dolaşıyorsanız makinenizi mutlaka sağa sola çarpacaksınız. O anlarda filtre kullandığınız için şükredeceksiniz. Ucuz filtrelerle işiniz olmasın derim.

a74

A7II’nin en etkileyici özelliğinden bir tanesi de video kalitesi. 4k yok ama full hd çözünürlükte XAVC S formatta 50mbit/s gibi inanılmaz bir bitrate ile 60p (60p için PAL’dan NTSC’ye geçmeniz gerekiyor) kayıt yapabiliyorsunuz. Bu a7s deki 4k kayıttaki bitrate’e eşit. XAVC S formatında kayıt yapabilmeniz için en az 64gb kapasiteli yüksek hızlı SDXC bir karta sahip olmanız gerekli.

Tüm aynasızlar gibi a7II nin de batarya performansı maalesef zayıf. İyi ki a7II Nex-6 ile aynı bataryayı kullanıyor. Bu sayede nex-6’nın bataryasını yedek olarak taşıyabiliyorum.

Bunlar da çektiğim ilk kareler:

a76

DSC00194

harbiye

istiklal

Nisantasi

 

 

Siz de yorum yazın