21 Sep
2014
Phalanx

By    CALLSIGN: Phalanx    PhalanxYorum Yok

ICEACE

Pin It

Gereksiz işler ve hobiler en büyük zevkim. Kesinlikle anladım. 3770k artık çok eskimişti ve Adobe illustrator’ı ancak 2sn gibi uzun bir zaman aralığında açabildiği için de artık yeni bir işlemci gerekiyordu. Ayrıca bu sefer mal ortada olmalıydı. O kadar para verdiğin donanımı ayağının dibine koyup unutmak da nedir ki?

IMG_9952

 

computer-hardware

 

Neyseki Corsair’deki arkadaşlar tam da istediğim şeyi üretiverdiler. Corsair Graphite 760T. Bu sanat eseri kasa iki tarafında cam pencere bulundurmakta ve iskelet olduğu gibi çelik. Bir nevi sergi kutusu. Tamam dedim bunu alır, doldurur önüme koyarım ve bir disko topum olur. Kasa bir Temmuz günü Arabland’de satışa sunuldu. Sanıyorum ilk haftasında gidip kaptım. Batan Bilgisayardaki apaçi arkadaş ne kadar da beni cooler master gibi dandik ötesi bir markanın kasasını almam için gazlamaya çalışsada hedef belliydi.  Aleti eve getirip karşıma koyduğumda eski kasanın ne kadar berbat bir görüntüsü olduğunu hemen de farkettim.

 

corsair-760t-case

Fotoğraf: HardwareCanucks

 

İşlemci de tam zamanında yetişti. 2. nesil Haswell 4790k. Bu işlemcinin olayı intel’in ilk base clock olarak 4ghz’e ulaşan işlemcisi olması ve ilk nesil haswellerdekinin aksine Intel’in polimer termal bir plaka kullanması. Ha bu arada işlemci süper bir isme sahip: “DEVIL’S CANYON”

 

2014-09-13 045

İşlemciyi bir kaç demeden sonra 4.8Ghz’e overclockladım. Şu an gayet de stabil çalışmakta.

Anakart değişimi şarttı çünkü yeni işlemcimizin soket yapısı 3770k dan farklıydı. Bu parçada yine Asus’dan şaşmadım. ASUS Maximus VII Hero. Çok şık bir anakart. Zilyon adet özelliği zımbırtısı var. Bunların hepsini buraya yazmanın anlamı yok heralde. Üst seviye bir anakart işte.

Ekran kartını bu sefer yardırdım. Önceki sistemde GTX570 tercihim olmuştu. En üstün bir altı yeterliydi. Zaten o zaman tam bir sistem yenilemesi de yapmamıştım. Gereksizliğe aşığım ben. O yüzden ben de  ASUS Gtx 780 DirectU II’yi çakıverdim. Öncelikle aleti çok şık yapmışlar. Mücevher gibi birşey. Kesinlikle eski 570’den çok daha sessiz idle da. Henüz full rpm sesini duyamadım çünkü zorlayamadım. Şu an en tepe GPU.

2014-09-13 098

 

SSD olarak eski sistemdeki Corsair 240Gb Force GT’yi tuttum. 550mb/sn okuma, 530mb/sn yazma hızı ile halen canavar.

corsair-ssd

 

CPU soğutma olarak level atladık. İlk defa sıvı soğutmayı denemek istedim. E yine Batandaki apaçilere inat Corsair’den şaşmadım. H100i modeli tercihim oldu. Aletle gelen kit fanları poşeterinden çıkarmadım bile lakin çıkardıkları gürültü ile ünlüler. Onların yerine iki adet Corsair SP120 Quiet Edition PWM fanlardan aldım. Fanlar gayet sessiz çalışmakta. Noctua almayı düşünmüştüm fakat itiraf ediyorum bu kasaya o renkteki fanlar asla yakışmayacaktı. Bir endişem de pompa’nın gürültü yapma olasılığıydı. Sıvı soğutmalarda en sakat nokta pompa. Hem bozulma ihtimalleri yüksek hem de gürültülü çalışabiliyorlar. Gürültünün nedenlerinden biri sistem içinde hava kabarcığı oluşması. Bu da ancak fabrikasyon hatasından dolayı mümkün olabilir. Bende pompadan çıt dahi çıkmamakta. Çok şanslıyım ya…

2014-09-13 119

corsair-pump

Şu durumda CPU’nun idle ısısı 35 derece. Oda sıcaklığı 27 derece.  Gayet güzel.

 

Her şeyi kitabına göre yaparız… (Kıllı kol benim değil Erdem’in)

 

2014-09-13 051

Güç kaynağını da değişitirmek istedim. Eski sistemdeki PSU tam altı senelik. Garanti süresini tamamlamış bir güç kaynağına cillop aletleri bağlamak istemedim. Ha bir şey olacağından değil maksat gereksizlik olsun. Seçimim donanımın rolls royce’u EVGA’nın 850w SuperNova G2’si oldu.  Dünyada 1 numara SuperFlower kapasitörlerin kullanıldığı 10 yıl garantili çok cici bir alet kendisi. 140mm fanını henüz dönerken görmedim. Alet koca bir kutunun içinde iki adet çanta ve herbirinden ikişerli üçerli sleved siyah güç kablolarıyla geliyor. Her kuruşuna değdi.

evga-850w

 

Kasa arka fanı için yine Corsair’in Quiet serisi 140mm fanını seçtim. Gayet sorunsuz.

2014-09-13 121

 

Maalesef ses kartım ve ethernet kartım elimde kaldı. İkisi de PCI ve yeni üst düzey anakartların çoğunda artık PCI slotu artık mevcut değil. Yeni ethernet kartı alırmıyım bilmiyorum çünkü kaliteli ethernet kartı bulmak çok zor. Takamadığım ethernet kartıyla NAS cihazına 35mb/sn de veri aktarırken yeni anakarttaki onboard ethernetten şu anda 75mb/sn veri aktarabiliyorum. Ses kartı kesin alırım. Ses benim zayıf noktam. Şu yavruyu şimdiden gözüme kestirdim.

 

Gelelim aydınlatmaya. LED aydınlatma için iki ayrı donanım seçtim. Biri NZXT HUE RGB(2m) ve diğeri yine NZXT Sleeved LED Kit(1m). NZXT Türkiye’de satılan bir marka değil. İki aleti Amazon’dan ve Ebay’den aldım. HUE RGB gayet eğlenceli bir alet . Kontrol panelini kasanın sürücü bölmesine yerleştiriyorsunuz ve istediğiniz renkleri seçebildiğiniz gibi değişik kombinasyonlarda aydınlatmayı çalıştırıp ya da tamamen kapatabiliyorsunuz. Beş kademe parlaklık seçeneğine sahip. Türkiye’de bu tarz rgb ledleri bulabilirsiniz fakat yanında koca bir adaptör ve pirize takmanız için bir adette fiş veriyorlar. NZXT gücünü SATA güç kablosundan alıyor. NZXT Sleeved LED Kit 1m uzunluğunda. Tek renk beyaz. Bunu sadece anakartın etrafına sarmak için aldım.

 

Sonunda monitörde’de level atladık. Öncelikle TFT panel den AH-IPS panele geçmek demek zaten tek başına bir olay. Bunun yanında artık dual ekran kullanıcısı oldum. Monitörlerimiz iki adet 23″ ASUS VX239H. Ekranların çerçevesiz tasarıma sahip olmasını özellikle istemiştim. Tabiki mat ekran.

asus-displays

 

DSC01021

Klavye ve mouse’u yakın bir zamanda değiştirmiştim.

razer-blackwidow

klavye_blackwidow

Klavye Razer Blackwidow Ultimate 2013 Edition. Kendi içinde belleği olan led aydınlatmalı mat gövdeli bir klavye. Gayet şık gayet güzel. Lakin bir o kadar da daktilo misali sesli bir klavye. Her uygulama için ayrı profil oluşturabiliyorsunuz. Bu profillerde istediğiniz tuşa istediğiniz şeyi atayabiliyorsunuz. Buna led aydınlatmasının seviyesi dahil. Bu profilleri isterseniz Razer’in bulut sisteminde tutabiliyorsunuz. Gece saatlerinde Daha önce edindiğim Logitech K800 Led aydınlatmalı klavyeyi kullanıyorum.

razer-logitech

Mouse olarak Logitech G602 iş başında. Kablosuz, max 2.500DPI, saniyede 500 komut gönderen, kendi belleğine sahip, tamamen progranabilir 11 tuşlu bir mouse. Şu ana kadar kullandığım en ele oturan, klik sesi en hoş mouse diyebilirim. Performance ve endurance olmak üzere iki moda sahip.

g602

g602_app

Ve sonuç…

 

Siz de yorum yazın