Falcon ilki 1984 yılında geliştirilmiş ve günümüze kadar geliştirilmesi devam etmiş General Dynamics F-16 Fighting Falcon (Viper) Simülatörü serisidir. Gilman Louie tarafından kurulan Spectrum Holobyte firması ilk Falcon versiyonunu “F-16 Fighting Falcon” adıyla geliştirmiştir. Bu versiyon daha sonra MAC için 1987 yılında tekrar piyasaya sürülmüştür. 1988 yılında Falcon AT, 1991’de Falcon 3.0 ve 1998 noelinde MicroProse(Hasbro) tarafından Falcon 4.0 piyasaya sürülmüştür. Falcon 4.0’ın geliştirilmesi 1994’de başlayıp dört sene sürmüştür. Ayrıca 1985 yılında ayrıca SEGA konsol içinde F-16 Fighter (NEXA/Gilman Louie) adıyla bir simülasyon piyasaya sürülmüştür. “Falcon AT” ve “F-16 Fighter” haricinde diğer versiyonlar için ek paketler satışa sunulmuştur.


Bkz:Falcon Collectables


Falcon 4.0 tamamen bitmeden satışa sunulmuş ve bu karar tam bir fiyaskoyla sonuçlanmıştı. Falcon 4.0 ilk haliyle neredeyse uçulmaz durumdaydı. Sonunda Falcon 4.0 geliştiricileri Hasbro tarafından kovuldu. Bu süreçte bir dizi yama ile mevcut buglar giderilmeye çalışıldı. 2000 yılı Falcon’u ölümsüz kılan bir dönüm noktasıdır. Bu tarihte Falcon’un kaynak kodları dışarı sızdırıldı. Bu tarihten sonra farklı gruplar tarafından onlarca versiyon ve yama bedava olarak sanal pilotlara sunuldu. Günümüzde en gelişmiş versiyon şu an bizim de kullandığımız BMS 4.32’dir.

Falcon eski bir uygulama olduğu halde günümüzde halen yüksek performanslı bir PC gerektirmektedir. Özellikle işlemci gücü Falcon’un akıcı bir şekilde uçulması için önemli bir parametredir. Ekran kartı performansı ikinci sırada gelir.

Önerilen Donanım:

CPU: Intel C2D, C2Q, i5/7 2.4 GHz, AMD Phenom II X4, X6 ve ya üstü
Bellek: 4Gb RAM
Ekran Kartı: nVidia GeForce 275 ve ya üstü; ATI Radeon 57xx ve ya üstü
Uçuş Kontrol Sistemi: Thrustmaster HOTAS Cougar, Thrustmaster Hotas Warthog, Saitek X-55, Saitek X-52 PRO ya da Saitek X-52
Monitör: En az 22” Monitör
Görüntü Kontrol: TrackIR 3 + (w/ Vector expansion), 4 ve ya 5 + TrackClip PRO


Falcon "CPU intensive" bir uygulamadır. Özellikle dynamic campaign uçuşlarında 3d alandaki yoğunluk işlemci üzerine yük bindirir. Ne kadar fazla işlem gücü o kadar fazla akıcı uçuş...

Yazılım:
BMS 4.32
Windows 7,8 ve ya 8.1
Falcon 4.0 Orjinal CD ve ya exe dosyası.

Falcon 4.0 üzerine BMS 4.32 eklentisini kurmak, zaten kurulu ise güncellemek için gerekli olanlar:


  1. Falcon 4.0 cd’si VEYA Falcon4.exe dosyasının kendisi. Allied Force vs. başka Falcon versiyonun üzerine olmaz.
  2. 686 MB boyutundakiFalcon_BMS_4.32_Setup.zip dosyası.
  3. Yayınlanmış bütün güncelleme paketleri.

BMS 4.32 setup torrent DOSYASI

Update 1 torrent DOSYASI

Update 2 torrent DOSYASI

Update 3 torrent DOSYASI

Update 4 torrent DOSYASI

Yansılar: http://www.veterans-gaming.com/download.phphttp://www.viaf.it/home/index.php/download/download-falcon-40-bmshttp://blu3wolf.com/falconbms/


2 değişik kurulum senaryosu mevcut. İlki bilgisayarınıza sıfırdan BMS yüklemek, diğeriyse zaten mevcut BMS kurulumunuzu güncellemek.


1. Sıfırdan En Güncel BMS Kurulumu:

1. Utorrent veya bir başka bittorrent programı yardımıyla Falcon_BMS_4.32_Setup.zip dosyasını indirin, indirdiğiniz klasöre gidip zip dosyasını açın.

2. Arşiv içerisindeki Falcon BMS 4.32 Setup klasörünü Falcon’un kurulu OLMADIĞI bir yere açın.

3. Yine Utorrent veya başka bir bittorrent programı yardımıyla (bu yazı sırasında 4 adet güncelleme mevcuttu) bütün güncellemeleri indirin!

4. İndirmiş olduğunuz mavi simgeli Falcon_BMS_4.32_Update_1.exe Falcon_BMS_4.32_Update_2.exe Falcon_BMS_4.32_Update_3.exe ve Falcon_BMS_4.32_Update_4.exe dosyalarını numara sırasına göre tek tek çalıştırın ve ilk ekranı Understood! düğmesine basarak geçin:5. Her bir Update içeriğini 2 numaralı adımda yarattığınız VE kırmızı simgeli Setup.exe dosyasını içeren klasörün yolunu gösterdikten sonra Install düğmesine basarak ilerleyin:Beşinci adımı indirdiğiniz her bir update için tekrar edin!


6. Artık BMS’yi güncellediğimize göre kuruluma geçebiliriz, bunun için kırmızı simgeli Setup.exe dosyasını çalıştırın:7. Kurulum sihirbazının karşılama ekranını Next ile geçtikten sonra son kullanıcı sözleşmesi ekranı gelir:


02


8. Son kullanıcı sözleşmesini kabul edip Accept düğmesine basarak ilerleyince sihirbaz sizden Falcon4.exe dosyasının yerini göstermenizi ister:


03


9. Gösterdiğiniz klasörde (cd rom, harddisk, sanal sürücü vs. olabilir) Falcon4.exe dosyasını algıladığı anda sihirbazın Next düğmesi aktif hale gelir, basarak geçtiğinizde bu sefer BMS’yi kurmak istediğiniz yeri belirleyeceğiniz ekran gelir:


04


10. Bu yol asla ve asla Falcon4 kurulumu veya BMS setup dosyalarını açtığınız yer OLMAMALI! Geçerli bir klasör belirleyip Next düğmesi ile devam ettiğinizde sihirbaz kurulum dosyalarını bulup kontrol edecektir:


05


11. Ardından algılanan BMS kurulumu ve güncellemelerini Downloaded bölümünde listeler:


06


12. Eğer burada bir hata veya eksiklik varsa o zaman 2. veya 4. adımda bir hata yapmış olabilirsiniz,


VEYA internetten indirdiğiniz paketler bozuk gelmiş olabilir, başka bir kaynaktan dosyaları tekrar indirin.


13. Eğer herşey yolundaysa Next düğmesi ile yükleme onay ekranına devam edin:


07


14. BMS kurulumunu yapıp güncellemek için Next ile devam edin.


15. Bilgisayarınızın özellikleri ve antivirüs yazılımınıza bağlı olarak kurulum işlemi 10 dakikadan uzun sürebilir, kurulum bittiği anda sihirbaz diğer ekrana kendisi otomatik olarak geçecektir:


08


16. Install ffdshow (3572): BMS giriş vs. videolarını oynatmak ve seslerini çalmak için gerekli ses ve görüntü codec paketidir. Resimde zaten sistemde mevcut olduğundan kurmak gerekmiyor.


Create shortcut on desktop: Masaüstüne program kısayolu yaratır.


Create program group in start menu: Windows başlangıç menüsü altında Benchmark Sims isimli grup oluşturur.


17. Next ile sihirbazın son adımına geçip kurulumu tamamlamış olursunuz:


09


18. Start the program: Finish düğmesine bastığınızda BMS’yi başlatmak isteyip istemediğiniz belirler. Finish düğmesine basarak sihirbazdan çıkabilirsiniz.


BMS’yi çalıştırdığınızda ana menü ekranının SAĞ alt köşesinde 4 numaralı güncelleme yüklenmiş 4.32′ye ait sürüm bilgisini ( Falcon BMS 4.32.4) görebilirsiniz:


10


Demek ki başarıyla Falcon 4.0′ınıza BMS 4.32′yi kurdunuz ve 1′den 4′e kadar olan güncellemeleri yaptınız, iyi uçuşlar olsun!


:)