8 Sep
2013
Phalanx

By    CALLSIGN: Phalanx    PhalanxYorum Yok

Falcon Collectables

Pin It

SEGA F-16 Fighter’dan Falcon 4.0’a. 1984’den 1998’e… Gilman Louie’nin Falcon efsanesinin tüm versiyonları ek görev paketleriyle. Ebay’de yaklaşık bir sene süren Falcon avı.

falcon-legend

F-16 Fighter for SEGA / Nexa

Falcon (1.0) / Spectrum Holobyte

Falcon (1.0) Operation Counterstrike / Spectrum Holobyte – Ek Paket

Falcon (1.0) Operation Firefight / Spectrum Holobyte – Ek Paket

Falcon AT (2.0) / Spectrum Holobyte

Falcon 3.0 / Spectrum Holobyte

Falcon 3.0 Operation Fighter Tiger / Spectrum Holobyte – Ek Paket

Falcon GOLD / Spectrum Holobyte

Falcon 4.0 / Microprose

falcon-collectibles

 

F-16 Fighter – Nexa

Gilman Louie’nin 1984’de bitirdigi ilk F-16 simulasyon projesi. İlk olarak sadece japonya için piyasaya çıkan F-16 Fighter belki de Falcon serisinin ilk versiyonu.

f16-fighter-sega

f16-fighter-sega-sc

f16-fighter-sega-back

 

Falcon (1.0)

Falcon efsanesinin ilk resmi versiyonu.  Gilman Louie ve Les Watts tarafından ilk olarak MSX için geliştirildi. Sene 1984. Daha sonra PC , MAC, Atari ST ve Amiga için olan versiyonları da piyasaya sürüldü. Bende ki walmart’dan promosyonlu PC versiyonu :) .  Campaign  daha o zamanlar özellikle önem verilmiş bir unsur. Öyleki simde yarı dinamik campaign kodlanmış. İlk görevde yokettiginiz bir bina ikinci görevde de yokedilmiş durumda karşınıza çıkıyor. O zaman için büyük olay. Bir çok dergiden yüksek puan almış ve Amiga Power dergisi tarafından en iyi sekizinci  amiga “oyunu” seçilmistir.

Walmart’da ki arkadaşlar promosyon stickerını gidip mig-21 in ustüne yapıştırmış. E tabi ki yerini değiştirdim. Falcon 1.0’ın kapağı bence madalyalık. Saldırıya gecmiş bir şahin ve pençelerinin önünde bir mig. Süper… Ayrıca bu versiyon bulmakta ve elde etmekte en zorlandığım versiyon olmuştur.  California’daki coni’yi Türkiye’ye yollamaya ikna etmek için nerdeyse kendisine bir kutu baklava yollayacaktım.

falcon-1

 

falcon1-back

 

Falcon (1.0)  Operation: Counterstrike

Falcon 1.0 ın eklenti paketleri hakkında nette çok az bilgi mevcut. Zaten iki eklentiyi de elde etmek kolay olmamıştı. MIG-29 karşımıza ilk olarak bu versiyonda çıkıyor. Ilk defa bu kutuda gerçek bir F-16 fotoğrafı görüyoruz.

falcon1-counter-strike

 

12 yeni gorev, yeni düşman kara taşıtları, yeni statik hedefler,yeni terrain. Arka kapakta bu paketin eklentiden çok daha fazlası olduğu “nerdeyse Falcon II” ibaresiyle anlatılmaya çalışılmış.

falcon1-counter-strike-back

 

Falcon (1.0) Operation: Firefight

Counterstrike’dan sonra gelen ikinci paket. İlk paketten farklı olarak bir kaç muhimmattan başka yenilik yok. Kapakda yine gerçek bir fotoğraf kullanılmış.

falcon1-firefight

falcon1-firefight-back

 

Falcon AT (2.0)

Falcon 1.0 ın başarısından sonra ikinci versiyon Falcon AT. Falcon 1.0 dan farklı olarak EGA grafikler kullanılmış ve objeleri dış kameradan görebiliyoruz. Ayrıca kafa kafaya multi uçuş da gerçekleştirebiliyoruz.

Falcon 1.0 ın kapağından sonra çizgi film tadındaki resimli kapak biraz olmamış. Ama yine de bence kutu gayet şık.

falcon-at-front

Dıştan görüntülü screenler arka kapakta…

falcon-at-back

 

Falcon 3.0

Falcon serisinin tavan yaptığı versiyon Falcon 3.0.  Ayrıca Gilman Louie’nin hardcore simülasyon üretme amacının da ön plana daha fazla çıktığı sürüm. Kutusuna baktığında profesyonel bir yazılım zannedebilir bilmeyen biri.  Kabartmalı text F-16 profili ve metalik renk versiyon numarası. Sade ve ciddi. Ayrıca versiyon numarası ile piyasaya sürülmüş ilk Falcon. Ben oyundan öteyim mesajı veriliyor. İronik biçimde hileciler padlock görüntüye ilk olarak bu versiyonla kavuşuyor. Gerçi o zamanın donanımlarıyla belki padlock olayı gerekli sayılabilir.

falcon3-front

1991 senesinde piyasaya çıktıktan sonra çok büyük bir ilgi gören Falcon 3.0 yıllarca en gerçekçi simülasyon olarak görülmüş ve bütün değerlendirmelerden en yüksek puanları almıştır. Computer Gaming World dergisi Falcon 3.0’ı tüm zamanların en iyi 10’uncu “oyunu” olaraka göstermiştir.

falcon3-back

 

Falcon 3.0 Operation Fighter Tiger (Eklenti Paketi)

Falcon 3.0 için Kore, Japonya, Pakistan ve Hindistan haritalarını içeren eklenti paketi. Toplam alan 270.000 metre kare. Japonya senaryosunda F-2 ile uçuyoruz. AGM-84 füzesini de ilk bu versiyonda hedefine ateşleme imkanınana kavuşuyoruz. Radar modlarımıza da SEA modu ekleniyor.

Kutunun ön kapağında güzel bir çizim yerleştirilmiş. Biraz dikkat ederseniz F-16 nın arkasında avantajlı durumda bir MIG-29 olduğunu görebilirsiniz.

falcon3-fighting-tiger

Arka kapak:

falcon3-fighting-tiger-back

 

Falcon 4.0

falcon4-front

falcon4-binder

 

 

Siz de yorum yazın