17 Jul
2013
Phalanx

By    CALLSIGN: Phalanx    PhalanxYorum Yok

F/A-18 Interceptor

Pin It

Amiga ile uçtuğum ilk simülasyondu F/A-18 Interceptor. Fındık bilgisayarda kaydettirip eve aceleyle döndüğümü hatırlıyorum. Altı görevlik bu simi amiganın karşısına çakılıp saatlerce uçtuk. Lakin dördüncü görevi asla bitirememiş şanssız simcilerdendim. F/A-18 Interceptor sıradan bir sim değil eski güzel günleri hatırlatan bir anı benim için.

fa18-interceptor

Zamanın simlerine göre F/A-18 Interceptor’ün kendine has bir atmosferi vardı. Öncelikle bana diğer simlerden daha çok sanki gerçek harita üzerinde uçuyormuşum hissi verirdi. Belki de ilk kez bir simle uçarken gerçekten kendimi pilot gibi hissetmiştim. Tabi yaş 12-13. Gayet akıcı çalışan bir simdi. Görev bakımından oldukça kısıtlıydı. Toplam altı görevi bitirmeniz bir saati bile almaz. Tabi yine belirteyim biz korsancılar asla efsane dördüncü görevi hiç bitiremedik. Görevleri bitirdikten sonra uçak gemisine hemen dönmezdim. Gider golden gate köprüsünün altından geçer, tam gaz süratle Transamerica piramidini buzz lar, atmosferin dışına çıkmaya çalışırdım.  F-16 modelli siyah migle yakıtı bitene kadar it dalaşı yapar, kuzey San Francisco taraflarında bir yerde inmek zorunda kalan hasmıma inişte eşlik eder, yerde dibine kadar gelip kendi kokpitimden nanik yapardım. Bunları saatlerce sıkılmadan yaptığımı hatırlıyorum. Hatta atlantiğe ulaşmaya çalışırdım. Bunları yaparken heba ettiğim joyistiğin haddi hesabı yoktur.

fa18-interceptor-map

Map Stalgia Sitesinden F/A-18 Interceptor Haritası – San Francisco Bay Area

Uçak gemisine inmek simin en zevkli taraflarından biriydi tabii ki. İn kalk, in kalk, in kalk… Geri geri uçarak gemiye inmek de mümkünmüş. Ben hiç denemedim.

fa18-interceptor-box

Kutu İçeriği

Dördüncü görevin benim gibi korsancılar tarafından kötü bir anısı vardır. Kısaca amacınız Farallon adasının yakınına düşen dost pilotu kurtarmak. Ama elimizde ne keymap var ne de başka bir döküman. Pilotu kurtarmak için ne yapmamız gerektiği hakkında en ufak bir fikrimiz de yok. Denizdeki pilota dalış yapmak, paraşütüne hook’u geçirmeye çalışmak, üzerina AA füzelerle ve topla saldırmak denedigim salak saçma yöntemlerdi. Meğer yapmamız gereken Shift+F tuş kombinasyonu ile kurtarma podunu pilota bırakmamız gerekiyormuş. Bunu da seneler sonra öğrenebildim zaten.

 

Ünlü dördüncü görev:

 

Simülasyon Bob Dinnerman tarafından geliştirilmiş ve Electronic Arts tarafından 1988 yılında piyasaya sürülmüş. Valla ellerine sağlık. Süper vakit geçirmiştim zamanında sayelerinde.

 

 

Siz de yorum yazın