13 Jul
2013
Phalanx

By    CALLSIGN: Phalanx    PhalanxYorum Yok

ART OF THE KILL – KİTAP

Pin It

Pete Bonanni’nin benim için zamanının olay kitabı Art of The Kill. Olay olmasının nedeni 1993 yılında PC kullanıcıları için geliştirilmiş bir simülasyon(Falcon 3.0 Gold) ile beraber gelen bu kitabın halen geçerli olan askeri havacılığa dair içeriği.  Bizim Türkiye şartlarında tv ekranında ya da yazılı medyada zar zor jetleri görebildiğimiz bir dönemde Türk Hava Kuvvetleri’nde halen hizmete özel nitelikte sayılabilecek içeriğin simülasyon sevenlere sunulması müthiş bir şey.

art-of-the-kill

Yazar: Pete Bonanni

Pete “BOOMER” Bonanni 1977 yılında Amerikan Hava Kuvvetleri akademisinden mezun olmuş. İlk olarak F-4 pilotu olarak görev yapmış. Bonanni’nin babası da bir savaş pilotu ve  F-94C, F-101, F105 ve F-4 uçaklarıyla uçmuş. Bonanni Filipinler’deki Clark Hava Üssü’nde görevdeyken babasının vietnam savaşında uçurduğu F-4’le uçma fırsatı bulmuş.

Peter Bonanni F-16 ile uçan ilk savaş pilotlarından. F-16A pilotu olarak beş sene uçmuş. Bu sırada Güney Kore’de ve Nellis’ de görev almış. F-16′ yı bırakan Bonanni beş sene de A-7 lerle görev yapmış. Bonanni 1991 yılında F-16’ya C BLOCK30 modeli ile geri dönmüştür.2003 yılındaki Iraqi Freedom operasyonu sırasında Irak’da wing komutanlığı yapmıştır. 2007 yılında Türkiye’deki karşılığı Tuğgenerallik olan Brigadier General rütbesine yükselmiştir.

pete-bonanni
Pete Bonanni’nin Falcon tarihindeki yeri büyük. Bonanni’nin Gilman Louie ile tanışması Falcon 3.0’ın kökleriyle alakalı. Spectrum Holobyte, General Dynamics ve Perceptronics adında başka bir firma Amerikan Hava Kuvvetleri için bir F-16 simülatörü geliştirmek amacıyla bir araya gelirler. Ne yazık ki ya da iyi ki de kontratı kaybetmişler ve daha sonra Falcon 3.0 bu proje için geliştirilmeye başlanan simülatörün devamı olarak piyasaya sürülmüş. Bu çalışma sırasında da Bonanni Gilman Louie ile tanışıp kanka olmuştur. Projede verdiği danışmanlık hizmetine Falcon 3.0 ve Falcon 4.0 ile devam etmiş, Gilman Louie ile bir çok konferans ve seminer etkinligine katılmıştır. 2002 yılında G2 Interactive Bonanni’yi yine danışman olarak daha sonra iptal edilen “Falcon 4.0: Operation Infinite Resolve” projesi için işe alır. Bonanni’nin Falcon serisi ile ilgili çalışmaları Amerikan Hava Kuvvetleri’nde hiçbir zaman hoş karşılanmamıştır. Önüne bir çok bürokratik engel çıkarılmıştır.

 

Fotoğrafda Bonanni F-16D’nın pilot koltuğunda

pete-bonanni-f16d

Pete 2003 yılında Total Immersion Software adında bir yazılım şirketi kurmuştur. DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) için askeri amaçlı ürünler geliştiren firma  daha sonra adını Intific olarak değiştirmiştir. Pete albay rütbesinde iken hava kuvvetlerindeki başka bir albay olan Robert Newman’ı yıllık $50.000 ücretle  danışman olarak şirketine alır. Bu sırada işe aldığı albay 2006 yılında generalliğe terfi eder. Bu terfiden sonra 2007 yılında Bonanni’nin rütbesi de generalliğe yükseltilir. Düşük rütbeli bir subayın üstüne karşı iş veren pozisyonda olması 2010 senesinde Amerikan medyasında tepkilere neden olmuştur.

Art of The Kill fikrini ilk olarak Gilman Louie ortaya atar ve Bonanni içerik için çalışmaya başlar. Bu sırada aynı adla 72 dakikalık bir video hazırlanır. Video VHS olarak da üretilmiştir..

Art of The Kill Videosu:

art-of-the-kill-vhs

 

Giriş Sayfası:

165 sayfalık kitabın önsözünden bir kısım

”Art of the kill has been designed to teach you the fundamentals of Basic Fighter Maneuvers (BFM). As the name implies, BFM is the cornerstone of tactical fighter aviation. Since its principles are rooted in the laws of physics, geometry and aerodynamics, they are non-negotiable and cannot be finessed.”

art-of-the-kill-1

 

Arka Kapak:

Kitabın önsözünü Albay Phil “Hands” Handley yazmış.

art-of-the-kill-2

 

Kitapda 5 chapter mevcut.

Chapter1: Geometry of Air Combat

Chapter2: Offensive BFM

Chapter3: Defensive BFM

Chapter4: Head-On BFM

Chapter5: Introduction to The Beyond Visual Range (BVR)

art-of-the-kill-3

 

Kitapta oldukça fazla renkli çizim kullanılmış

art-of-the-kill-4

 

Sayfa kenarlarında hava kuvvetlerine has tabirlerin, brevity kodlarının açıklamaları mevcut.

art-of-the-kill-5

 

Kitabın sonunda bir kaç adet de cevaplı quizimiz var. Hepimiz quizlere bayılırız.

art-of-the-kill-6

 

Kitabın scanned olarak pdf dosyasını internette kolayca bulabilirsiniz. Günahı boynunuza. Tabi öyle bir şey varsa :D

Siz de yorum yazın