14 Oct
2014
Murad Ozer

By    CALLSIGN: M8RT    Murad OzerYorum Yok

A-7A CORSAIR II HİKAYESİ, VEYA 72’DE 1’İ

Pin It

Plastik maket aleminde ne olursa olsun yapılası bazı kitler vardır, hem de kitlerin sıfatları aslında ne kadar kişisel olursa olsun. Konumuz olan 1/72’lik A-7A Corsair II kiti bunlardan birisi, üreticisi Japonya menşeli Fujimi firması ve kutu numarası da 72074 veya F-12.

a-7A

 

Şimdiye dek basılmış 1/72 ölçek A-7 Corsair II kitlerini merak edenler BU linke bir göz atarlarsa bir yığın markanın tomarla değişik A-7 modeli olduğunu görebilirler. Her ne kadar bizim memlekette Hasegawa hadi bir derece ama Italeri, Academy vs. laylooğn leğen kıvamında çöp markalar yıllarca pompalanmış ve saçmalık denecek yüksek fiyatlardan (nedenlerine belki daha ileride değinirim) halen de satılmakta olsalar bile bir dönem bizim de yüzünü görebildiğimiz Fujimi markası 90lardaki en ciddi uçak maketi üreticisi firmalardan birisi hatta belkide en tepedekiydi, zira o kadar düzgün ve özgün işler yaptılar ki belkide maliyetlerden kendi kendilerini süründürdüler… Ürettikleri çoğu model rakipleri tarafından ya çok daha sonra ya da daha düşük kalitede piyasaya sürüldü genellikle, herhalde buraya kadar Fujimi’nin maketçi olarak bana marka değerini yeteri kadar açıklayabilmişimdir.

Gelelim neyin veya nelerin bir kiti kaliteli kıldığına. Benim için bir kitin piyasada normal fiyata bulunabilirliği herşeyin ötesinde. Açıkcası dünyanın en iyi kiti dahi olsa 15~20 dolar edecek plastiğe sırf artık antika oldu diye veya stokları eridiği için ebay’den yüzlerce dolar bayılacaksam yerim öyle işi, tarifsiz derece çok canım istiyorsa (ki asla!) gider bulduğumu alırım param cebimde kalır. Neticede bu plastik ne zaruri ihtiyaç, ne bu hobiden hayatımı kazanıyorum, aksine fena halde cepten yiyorum, ne de kit koleksiyoncusuyum!

İlki belkide pek tartışmaya açık olmasa bile bu sayacağım ikinci maddeyse kavga çıkartacak cinsten; maket bittiğinde gerçeğine ne kadar benzediği? Ayırt edebileni var edemeyeni var, umursayanı var umursamayanı var – herkesin kapasitesi, bilgi birikimi ve beklentileri kendine has haliyle, her neyse ne özel olarak bu bakımdan benim gözümde şu anda piyasada bulunabilen 1/72 Corsair kitlerinden gerçeğine en çok benzeyeni bu Fujimi’ninkidir arkadaş, ötesi yok! Diğer seçenek olabileceklerse Hasegawa ve yeni HobbyBoss, ikisi de Fujimi (eğer) varken malesef abdurrahman çelebi. Ortaya bir sav atınca bunu kanıtlamak falan gerekiyor ama benim bilimsel olarak açıklayıp şurasının burası öyle böyle diye tarif edebileceğim bir şey değil, bu araçlarla çocukluğumdan beri o derece ilgili ve haşır neşirim ki dergilerdeki resimlerde, tv deki belgesellerde en son da netteki kaynaklardan hepsinin en ince kıvrımını çıkıntısını orasını burasını Kate Upton’ın belindeki benlerinden daha iyi bilir olmuşum. Kısacası hissiyatla alakalı; ilk gördüğüm an benzemiyor dediysem mevzu orada bitiyor.

 

VA305 Lobos Bicentennial VA305 Bicentennial

 

Buraya kadar herşey çok iyi çok hoş, Fujimi dedim hem bulunabiliyor (aslında bizim memlekette bulunamıyor uzun süredir ama benim şansıma BURADAN çok hesaplı düştü, bende atladım) hem de bitince en benzeyeni. Kitle ilgili sayabileceğim olumlu yönler malesef bu kadar…. bitirene kadar kaç saat emek verdiğimi ben bile bilmiyorum bir yerden sonra iş inada bindi çünkü; her adımda maket resmen kavga edip vermicem vermicem dedi, ben de vermeyen maket yoktur alamayan maketçi vardır dedim hava alıklarındaki boşluğun macunuydu, kanatların dengesiydi, tekerlerin gönyesiydi, future’lu kanopinin buğusunu yiyen compound’du derken bitiriverdim ve de bunca aksiliğin üst üste binmesine rağmen elde ettiğim netice, VA-305 Lobos’un komutan uçağı (CAG Bird) olarak Amerikanın 200. yıldönümüne has cafcaflı decaliyle birleşince çok hem de çok hoşuma gitti, beklentim kalmadığı için ben bile biraz şaşırdım belkide. Forumlarda veya yüzyüze ortamlarda her türlü destek olan maketçi dostların ve büyüklerimin yardımlarını da unutmuyorum, hele 12 tane Mk82 Snakeeye genel maksat aptal bombayı bu uçak Vietnam dönemi uçağı bombasız olmaz diyip hiç tereddüt etmeden yedek parça zulasından ayarlayan Cüneyt abime.

 

Son olarak diyeceğim benim maketçi olarak yeteneklerimi dibine kadar sınayan bir kit olduğu için greko-romen güreşmiş olabiliriz kendisiyle belki, zira usta maketçinin elinde ve bol detay setiyle ne hale gelebildiğine BURADAN bir zahmet bakıverin….benim uçak bunlara baktığımı görünce sağ kuyruk kanadını düşürdü kıskançlıktan mesela – zor yapıştırdım CAponla allah sizi inandırsın – ama yetenekli ellerden nelerin çıkabileceği meydanda.

 

va305 lobos

 

Kitle ilgili fiziksel, üretim veya kalite kontrol aşamalarını ilgilendiren sıkıntıları bir kenara bırakırsak kokpit ve ön iniş takımı yuvasının ıssızlığı haricinde bulanabilecek bir arızası yok, ki zaten bunlar da düzgün olsaydı detay seti üreticisi firmalar bir bir iflas ederlerdi – 1/72 plastik maket uçak ölçeğinin en büyük handikapları daima bu iki alan olmuştur plastik üretim tekniğinin sınırları nedeniyle. Sıfırdan detay seti üreten veya hazıra konmayı seven maketçiler kokpite illaki rezin fırlatma koltuğu ve photoetch eklemeli, keza iniş takımı yuvalarına da hidrolik ve elektrik tesisatını.

 

Kite özgü detay setlerini ve alternatif decalleri yine BURADAKİ Related Products bölümünde görebilirsiniz.

 

Kitin bitmiş haline ait resim galerisi ve kaynaklar:

 

 

http://www.amv83.fr/Asm/galleryusanavybicent.htm

http://www.ccahobby.com/

http://www.scalemates.com/

 

ÇOKDERİNNOT: Yazının konusu Corsair şu anda piyasadaki bir diğer çok fena alınıp yapılası kit olan 1/72 Trumpeter Su-27’imle birlikte CCA Hobby vitrinini süslerkene:

CCA Hobby vitrinindeki taş gibi modeller.

Taş gibi modeller.

Siz de yorum yazın